Projekt ogrodu - Wrocław

Projekt ogrodu - Wrocław

Projekt ogrodu - Wrocław Projekt ogrodu - Wrocław

Projekt ogrodu - Wrocław

Projekt ogrodu - Wrocław

Teren tego opracowania był częścią prywatnej posesji. Zagospodarowaniu został poddany niewielki ogród (92 m kw.) mieszczący się na tyłach domu. Dotychczas ogród w żadnej mierze nie był poddawany zabiegom pielęgnacyjnym. Jedynymi roślinami znajdującymi się w tej części działki były dwa stosunkowo młode drzewa: klon pospolity i jesion wyniosły, które nieszczęśliwie rosły w bardzo bliskiej odległości od ogrodzenia. Życzeniem inwestora było jednak zachowanie przedmiotowych drzew – stanowią one osłonę od sąsiadujących działek z budynkami mieszkalnymi oraz były jedyną „masą zieleni” w dotychczasowym ogrodzie. Owa „masę zieleni” stanowi również główny widok z salonu domu, którego przedłużeniem jest taras.

Według oczekiwań inwestora projektowany ogród miał pełnić funkcje głównie rekreacyjne, wypoczynkowe i ozdobne – w tym celu również , jako osobne opracowanie powstał projekt tarasu ogrodowego, będącego niejako „sceną” do podziwiania ogrodu. Życzeniem było również wydzielenie niewielkiej przestrzeni tzw. ”gospodarczej” – co zostało uwzględnione w postaci „placyku” z utwardzoną nawierzchnia przy schodach tarasowych. Kolejnym życzeniem inwestora było dokonanie wszelkich starań ze strony projektanta, by ogród był nie tylko atrakcyjny w okresie wegetacji roślin, lecz również w okresie zimowym. Zgodnie z życzeniem zaprojektowano ogród z użyciem roślinności tzw. zimozielonej. Marzeniem zleceniodawcy było również umiejscowienie choćby najmniejszego elementu wodnego na terenie posesji – co uczyniono w postaci mini fontanny – „mokrego kamienia”. Do twórczego wykorzystania został przedstawiony projektantowi element dekoracyjny – metalowy ornament z twarzą aniołka. Do jego ekspozycji specjalnie przemyślano formę ogrodu i miejsce gdzie będzie można go przymocować – wąska murowana ściana o wysokości ok. 150 cm.

Opis projektu

Powyższy teren opracowania jest stosunkowo mały, dlatego zdecydowano się na zastosowanie niewielu gatunków, by nie wprowadzać zbędnego chaosu w postaci przesadnej różnorodności roślinnej.

Z powodu życzenia inwestora nawierzchnia utwardzona została ograniczona do minimum – w formie płyt chodnikowych przewiduje się utwardzenie nawierzchni tarasu oraz posadzki w części gospodarczej ogrodu. Bezpośrednio w części ozdobnej ogrodu zdecydowano się na zminimalizowanie powierzchni utwardzonych, kosztem maksymalizacji części biologicznie czynnych – w postaci darni oraz pozostałej projektowanej roślinności. Teren objęty projektem zyskał jasny, funkcjonalny podział na przestrzeń rekreacyjną i gospodarczą. Część rekreacyjna natomiast dzieli się na część wypoczynkową, której funkcje pełni taras, oraz część ozdobną jaką pełni reszta ogrodu.

Ogród ozdobny zaprojektowano w formie wygiętego łuku, zaakcentowanego rabatami obwódkowymi, który stanowi granicę trawnika oraz roślin ozdobnych. Bezpośrednio pod drzewami, z powodu sporego zacienienia w trawniku obserwowano znaczne ubytki. W celu uniknięcia tego problemu w przyszłości oraz problemów z dodatkowym koszeniem pomiędzy roślinami, w jego miejscu zaplanowano byliny okrywowe, które z wiekiem będą się zagęszczać i bujnie zadarniać przestrzenie trudne do dotarcia kosiarką i innej pielęgnacji.

Elementy roślinne ogrodu zostały „przeplecione” niewielkimi powierzchniami żwirowymi – są to ścieżki w „kąciku ziołowym” – ułatwiające dojście do ulubionych pachnących ziół i kwiatów oraz żwirowy placyk przy murze kamiennym. Jest to element skupiający na sobie uwagę – dominanta ogrodu. Została zastosowana tu zasada wieloplanowości. Pomimo małych gabarytów przestrzeni objętej projektem, starano się ją jak najbardziej urozmaicić. Niemal każdy element jest tu tłem dla kolejnego – stwarza to ciekawą kompozycję, która dodatkowo jest atrakcyjna do oglądania z tarasu oraz okien domu. Żwirowy placyk skupia na sobie uwagę, gdyż na nim umiejscowiono wodny element ogrodu – „mokry kamień”. Jego tłem jest niewielki mur kamienny przewidziany na wysokość ok. 150 cm – jako element do prezentacji wspomnianego już wcześniej metalowego ornamentu z wizerunkiem aniołka. Na tyłach muru przewidziano wysoki pachnący krzew – jaśminowiec wonny, który niejako otula całość kompozycji.

Całość ogrodu utulają trzy różne rodzaje pnączy – dwie odmiany wiciokrzewów oraz przewidziany do sadzenia w donicach na tarasie powojnik. Wszystkie zaplanowane pnącza wymagają podpór – w projekcie wrysowano po obrysie działki trejaż, po którym w przyszłości plastycznie i miękko będą pięły się zimozielone pnącza otulając nowy zielony zakątek.