Ekspertyza dendrologiczna – zbędne opracowanie, czy przydatny dokument?

16.10.2022

Ekspertyza dendrologiczna to dokument, który może sporządzić osoba o odpowiedniej specjalizacji i wiedzy, tzw. Dendrolog / inspektor nadzoru dendrologicznego. Jest ona niezbędna w momencie kiedy zależy nam na poznaniu faktycznego stanu zdrowotnego drzewa.

Kiedy potrzebna jest ekspertyza?

Ekspertyza może być potrzebna w kilku przypadkach. Przede wszystkim zalecana jest w momencie, gdy zależy nam na zapoznaniu się ze stanem drzewa, które mogą mieć istotne znaczenie z punktu widzenia historycznego lub kulturowego. Mowa tu o pomnikach przyrody, które dość często stanowią dużą atrakcję dla turystów. Profesjonalnie przeprowadzona ekspertyza pozwala np. oszacować stopień wewnętrznego wypróchnienia pnia, albo ocenić statykę drzewa. Wykonana ekspertyza pozwoli na ostateczną decyzję, czy w przypadku konkretnego drzewa zasadne jest podjęcie działań mających na celu poprawę kondycji drzewa, czy też ze względu na bezpieczeństwo niezbędna okaże się wycinka.
Kolejną z sytuacji, kiedy sięga się po poradę dendrologa jest realne zagrożenie dla ludzi i mienia jakie mogą stanowić pojedyncze drzewa lub ich skupiska. Dzięki analizie stanu drzewa oraz zawczasu podjętych działaniach ryzyko zagrożenia maleje a często nawet można mu całkowicie zapobiec.

Z ekspertyzy dendrologicznych często korzystają firmy ubezpieczeniowe, które na wniosek klienta mogą domagać się odszkodowania, kiedy dojdzie do uszkodzenia mienia (np. zaparkowanego pod drzewem samochodu, z którego odłamała się gałąź).

Operat dendrologiczny z projektem gospodarki drzewostanem, w tym ekspertyzy może okazać się również niezbędny podczas realizacji inwestycji budowlanych na terenie zadrzewionym. Dokument stwierdzi, które drzewa będzie można wyciąć na poczet postawienia nowych budynków, a które kategorycznie należy zostawić (np. gatunki chronione)

Co składa się na ekspertyzę dendrologiczną?

Do elementów składowych ekspertyzy dendrologicznej zaliczyć można:
– lokalizacja badanego drzewa,
– wiek drzewa,
– systematyka drzewa (wyodrębnienie gromady, rodziny, gatunku itp.),
– dendrometria (wysokość, rozmiar),
– budowa (kształt pnia, kształt korony),
– stan zdrowotny (m.in. obecność pasożytów),
– dokumentacja fotograficzna,
– zalecenia odnośnie ewentualnych zabiegów pielęgnacyjnych,
– informację odnośnie czynników mających wpływ na badane drzewo,

– wskazania do próby obciążeniowej czy też badania tomografem akustycznym.

Ekspertyzę dendrologiczną może wykonać jedynie osoba ku temu uprawniona, posiadająca wykształcenie z zakresu ochrony przyrody lub środowiska. Powinna ona posiadać udokumentowana wiedzę związaną z dendrologią, biologią lub leśnictwem.

Cena takiej ekspertyzy zależna jest od wielu czynników, m.in od ilości przeprowadzonych badań,ilości zbadanych drzew, konieczności użycia odpowiednich sprzętów, czy potrzebie wspięcia się na drzewo.

Skontaktuj się z nami

Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław

Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław

tel. 600 181 389, 662 670 776

e-mail: biuro@ikropka.eu

NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361