Park miejski – jak zaprojektować zielone serce miast?

5.10.2022

Parki odgrywają niezwykle ważną rolę w każdym mieście. Te wyjątkowe przestrzenie często zwane zielonym sercem miast są znakomitym miejscem do wypoczynku. Ze względu na obecność drzew oraz krzewów można je traktować jako swego rodzaju namiastki lasów. Relaks w publicznej przestrzeni jest wyjątkowy tylko wówczas, gdy park jest odpowiednio zaprojektowany.

Park miejski a relaks i wypoczynek

Parki to takie miejsca do których mnóstwo zmęczonych mieszkańców udaje się po to, aby odpocząć i poszukać kontaktu z przyrodą. Publiczne tereny zielone stanowią dla wielu osób spokojną oazę, w której można bezpiecznie spędzić czas.

Profesjonalnie zaprojektowany park to nie tylko drzewa, ale wielopiętrowa roślinność uwzględniająca krzewy, rabaty bylinowe, trawy, a często również kwietniki czy donice z barwnymi kompozycjami. W takim miejscu wypoczynek jest zawsze bardzo przyjemny i efektywny, a struktura zieleni daje schronienie i pożywienie nie tylko ludziom ale także ptakom, owadom i niewielkim zwierzętom.

Każdego dnia w miejskich parkach można spotkać wielu biegaczy, rowerzystów, dzieci pragnące zabawy z rówieśnikami oraz osoby starsze poszukujące ciszy i spokoju. Pobyt w otoczeniu przyrody daje ogromne korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Jak zaprojektować park, aby był wyjątkowy?

Projektowanie parków to wieloetapowy proces wymagający uwzględnienia wielu czynników. Potrafi to zrobić profesjonalnie tylko doświadczony projektant zieleni. Trzeba mieć bowiem nie tylko dobry pomysł, lecz także umieć dostosować projekt do konkretnych warunków oraz potrzeb okolicznych mieszkańców. Podczas planowania takiej przestrzeni każdy projektant zieleni bierze pod uwagę:

  • uwarunkowania terenu,

  • istniejący skład gatunkowy,

  • analizę potrzeb użytkowników,

  • uwarunkowania historyczne,

  • identyfikację wizualną,

  • wielkość terenu przeznaczonego na park,

  • styl, w jakim ma być urządzony park,

i wiele innych…

Już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę układ komunikacyjny, umiejscowienie ścieżek rowerowych czy też tras do biegania Rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych nie może być przypadkowe – wówczas wkrada się chaos. Warto zaplanować odpowiednie miejsce na plac zabaw dla dzieci, siłownie zewnętrzne czy też wybiegi dla psów – zarówno miejsce rekreacji jak i wypoczynku dla użytkowników. W dobrze zaplanowanym parku każdy element powinien mieć odpowiednie miejsce.

W zależności od tego, jaką funkcję będzie spełniać park, projektant musi wybrać odpowiednie materiały z których to zostanie wykonana nawierzchnia. Musi też zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia oraz nad tym, w którym miejscu zlokalizować oczka wodne czy zbiornik retencyjny.

Nie sposób też wyobrazić sobie funkcjonalnego parku bez małej architektury: ławek, stojaków na rowery, koszy na odpadk, altani itp.. Elementy te muszą być spójne, stylistycznie dopasowane do charakteru parku. Co więcej powinny być odporne na szkodliwe działanie zewnętrznych czynników tj: wilgoć, promieniowanie UV oraz zmiany temperatur.

Park może być w pełni funkcjonalny oraz prezentować się wyjątkowo tylko wtedy, gdy zostanie zaplanowany z pomocą doświadczonych architektów krajobrazu.

Skontaktuj się z nami

Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław

Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław

tel. 600 181 389, 662 670 776

e-mail: biuro@ikropka.eu

NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361