Realizacja ogrodu – od czego zacząć?

25.11.2022

Architektura krajobrazu to dziedzina wiązana z kształtowaniem przestrzeni za pomocą roślinności oraz elementów wodnych i architektonicznych. Dla wielu osób założenie ogrodu stanowi spore wyzwanie. Nieodpowiednie rozplanowanie prac powoduje, że realizacja projektu wymaga ciągłych poprawek. Dobranie nieodpowiedniej roślinności czy elementów architektonicznych sprawia, ze ogród nie prezentuje się zbyt ciekawie. Jak zatem zrealizować ogród od podstaw?

Projektowanie ogrodu a ukształtowanie terenu

Projektowanie ogrodu należy zawsze rozpocząć od uporządkowania działki. Po usunięciu śmieci oraz chwastów można bowiem dobrze ocenić wielkość oraz atuty przestrzeni. Podczas projektowania ogrodu należy zawsze wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu oraz jego nasłonecznienie, bowiem wzrost posadzonych później roślin jest zależny od tych czynników.

Na wstępnym etapie projektowania ogrodu trzeba też dobrze zastanowić się jakie funkcje ma spełniać ogród. Od dobrej organizacji poszczególnych stref zależy późniejszy komfort oraz przyjemność czerpana z pobytu w ogrodzie. W tym celu należy wydzielić teren przeznaczony do relaksu i odpoczynku. Może to być to altana lub miejsce wyznaczone na leżaki, hamak czy stolik z ławkami. Na tym etapie warto też ustalić w którym miejscu będzie znajdowało się oczko wodne, fontanna, skalniak, ścieżki czy też plac zabaw dla dzieci.

Roślinność i styl a wyjątkowy ogród

Niezwykle ważnym krokiem jest wybór stylu ogrodu. Można zdecydować się na aranżację prostego i nieskomplikowanego w utrzymaniu ogrodu wiejskiego czy skandynawskiego lub na bardziej wytworną aranżację w stylu angielskim, japońskim lun francuskim. Aby wybór był trafny warto wziąć pod uwagę:

– wielkość ogrodu,
– preferencje dotyczące wyglądu tej przestrzeni,
– budżet przeznaczony na założenie i utrzymanie zieleni,
– ilość czasu którą będziemy mogli przeznaczyć na pielęgnację roślin.

Istotnym krokiem jest także wybór odpowiedniej roślinności. Trzeba tutaj uwzględnić maksymalną wielkość roślin. Bardzo okazałe krzewy i drzewa są przeznaczone do dużych ogrodów, gdyż w małych po kilku latach mogą zajmować zbyt dużo miejsca i zaciemniać pozostałe rośliny. Kolejnym istotnym krokiem jest wyznaczenie miejsca na rabaty z roślinami jedno oraz dwuletnimi. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę warunki ich wzrostu, takie jak odczyn gleby oraz nasłonecznienie.

Architektura krajobrazu jest spójna tylko wtedy, gdy ogród zostanie zaprojektowany w odpowiedni sposób. Nie posiadając umiejętności w tym zakresie warto skorzystać z usług świadczonych przez doświadczonych projektantów zieleni.

Skontaktuj się z nami

Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław

Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław

tel. 600 181 389, 662 670 776

e-mail: biuro@ikropka.eu

NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361