Kosmiczne Wojszyce powstały przez inspirację nazwą ulicy przy której położony jest skwer – ulicą Kosmiczną. Z dwóch koncepcji, to właśnie kosmiczna wizja została wybrana zarówno przez Liderkę projektu, jak i Zamawiającego.
Projekt zagospodarowania terenu wraz z projektem nawierzchni, detali w postaci małej architektury, projektem zieleni oraz projektem graficznym tablicy informacyjnej powstał na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu i jest realizowany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.
W Kosmicznych Wojszycach znajdują się liczne kosmiczne odniesienia. Całość kompozycji ma układ spiralny nawiązujący do Drogi Mlecznej. W centralnej części skweru umieszczono plac o nawierzchni świecącej nocą, w kształcie galaktyki. Dodatkowym atutem projektu jest zaprojektowany ogród deszczowy.
Centralnym kosmicznym elementem zagospodarowania jest plac nazwany „Galaktyką”, jego nawierzchnia zawiera pigment świecący nocą! Tak samo nocą zaświecą ułożone z kamieni gwiazdozbiory Wielkiego i Małego Wozu oraz Filary Stworzenia – robiniowe kłody, pomalowane specjalną farbą!
Aby zebrać deszczówkę z zaprojektowanego placu, tuż obok zaplanowano wykonanie ogrodu deszczowego. Zagłębienie zostanie wysypane odpowiednimi warstwami kruszywa i substratu glebowego, a na końcu obsadzone roślinami i wyłożone kamieniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, woda deszczowa nie będzie tworzyć kałuż, ani nie spłynie do kanalizacji deszczowej, a zostanie odprowadzona do pożytecznego wykorzystania przez rośliny.
Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić Kosmiczne Wojszyce dla rodzin z dziećmi, zaprojektowano dwuodcinkową ścieżkę bosych stóp oraz tunel z żywej wierzby, a także dwa pagórki i kolejne elementy z drewnianych słupków i kłód robiniowych. Skwer zostanie również wyposażony w kosze na odpady oraz stojaki rowerowe.
Dla Kosmicznych Wojszyc zaprojektowaliśmy edukacyjną tablicę informacyjną, która w ciekway i prosty sposób opowiada o kosmosie. Kosmiczny charakter zagospodarowania uspójnią naturalistyczne elementy małej architektury i materiały. Natomiast roślinność podkreśli kontrastowość kosmicznego krajobrazu. Zastosowano fioletowo-żółte kompozycje bylin i krzewów. Mimo niewielkiej przestrzeni, w projekcie udało się wkomponować nasadzenia drzew w kilku gatunkach.
Prace projektowe objęły: wizję terenową, inwentaryzację dendrologiczną, analizy przedprojektowe, opracowanie dwóch koncepcji, konsultacje z Liderką i Zamawiającym, wykonanie koncepcji ostatecznej będącej syntezą wybranych rozwiązań, wykonanie projektu budowlanego oraz prace administracyjne związane z procedurą w Wydziale Architektury i Budownictwa, wykonanie projektu wykonawczego wraz ze specyfikacją techniczną, kosztorysami.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361