Przed przystąpieniem do prac projektowych przeprowadzono kompleksową inwentaryzację dendrologiczną wraz z projektem gospodarki drzewostanem. W wykonanym opracowaniu dokonano oceny bezpieczeństwa drzew, a także wydano zalecenia pielęgnacyjne.
W wypracowanej koncepcji, dołożyliśmy wszelkich starań, aby ogród sensoryczny dostarczył swoim gościom wielu wrażeń zmysłowych, pobudzających fascynację i zaciekawienie światem przyrody. Wierzymy, że połączenie nauki poprzez zabawę oraz interakcja dzieci z naturą ma znaczący wpływ na dobre samopoczucie, a także jest doskonałym sposobem na pobudzenie wyobraźni i kreatywności. Priorytetem i wyzwaniem podjętym w projekcie placu zabaw zmysłów było połączenie funkcji terapeutycznej i edukacyjnej. Cel ten udało nam się to osiągnąć poprzez dokładnie przemyślane elementy małej architektury, jak i poprzez dobór roślinności i materiałów, oddziałujących na każdy ze zmysłów.
Koncepcja nietypowego placu zabaw polega na wykreowaniu odrębnych, zharmonizowanych stref co pozytywnie wpływa na odbiór, poczucie bezpieczeństwa i komfort użytkownika. Kontakt z przyrodą, nawet poprzez jej bierną obserwację, znacznie obniża poziom stresu i lęku. Stworzone klasy na świeżym powietrzu pozwalają na przeprowadzenie interesujących i niestandardowych lekcji w kojącym cieniu drzew i otaczającej roślinności.
Przy doborze zieleni kierowaliśmy się bezpieczeństwem jak i możliwością stworzenia ciekawej kompozycji kolorystycznej i zapachowej. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby strefa zabaw cieszyła swoim pięknem w różnych porach roku, gdzie okazja do obserwacji zachodzących zmian jest ciekawym doświadczeniem dla młodych przyrodników.
Zaproponowane warzywniki są doskonałym przykładem, gdzie zabawa przeplata się z nauką i czynnym udziałem dzieci, a jej efekty są bardzo smaczne.
Kombinacja naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień jeszcze silniej wpływają na odbiór natury, pozwalając dostrzec jej urok i bogactwo kształtów, kolorów i struktury. Dlatego w projekcie zagospodarowania przy ZSP 8 wszystkie proponowane przez nas elementy małej architektury zawierają te cechy, gdzie użytkowanie ich jest prawdziwą przyjemnością i radością.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361