Dzięki projektowi Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, dotyczącemu wykonania parków kieszonkowych w całym mieście, zupełnie nowej aranżacji doczeka się trójkątny skwerek przy ul. W. Grabskiego. W ramach tego zadania wykonano w PAK IKROPKA inwentaryzację dendrologiczną terenu, koncepcję projektową, projekt budowlany i wykonawczy zagospodarowania terenu w zakresie utwardzenia powierzchni gruntu, ukształtowania terenu, obiektów małej architektury oraz zieleni.
Obecnie jest to teren niezagospodarowany i nieużytkowany, służący głównie w celach komunikacyjnych.
W procesie przedprojektowym, ponad wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej terenu, podjęliśmy temat analizy otoczenia – funkcji terenów przyległych. Zwrócono uwagę na sąsiedztwo szkoły i przedszkola oraz placów zabaw i boisk. Przeanalizowaliśmy potrzeby komunikacyjne biorąc pod uwagę istniejące przedepty oraz częstotliwość ich wykorzystywania.
Po stronie wschodniej, poza granicą opracowania, bezpośrednio przy budynku mieszkalnym znajduje się obszar zagospodarowany licznymi nasadzeniami krzewów i drzew, wygrodzony przestrzennie za pomocą żywopłotu formowanego. Od strony południowej i zachodniej do trawnika przylegają nawierzchnie z kostki granitowej. Jest to pozostałość przedwojennej siatki ulic. Pobocza jezdni służą jako parking dla mieszkańców okolicznych budynków. Od strony ogrodzenia przedszkola znajduje się pas zieleni wysokiej.
Wnioski z analiz przedprojektowych dały podstawy projektu – założono, że projekt parku kieszonkowego Psia Górka ma na celu wykreowanie miejsca rekreacji biernej. Proponowane kierunki sposobu zagospodarowania terenu, w tym m.in. rodzaj ukształtowania rzeźby terenu oraz charakter i rodzaj zieleni, ilość i rodzaj siedzisk konsultowano z przedstawicielką mieszkańców – liderką realizowanego projektu WBO (Wrocławski Budżet Obywatelski).
Urozmaiceniem terenu będzie pięć pagórków, w części obsadzonych krzewami, co ułatwi ich utrzymanie, i porośniętych trawą. Przez jeden z nich poprowadzono przejście-tunel wykonane z prefabrykatu betonowego zabezpieczonego warstwą gumowego granulatu w kolorze turkusowym. Prowadzi ono na placyk wysypany korą, na którym znajdują się siedziska oraz konar drzewa. Centralny punkt parczku ma w założeniu służyć spotkaniom właścicieli psów.
Wejścia na teren opracowania zaakcentowano za pomocą nawierzchni – okrągłych płyt betonowych. Motyw okręgu pojawia się także w siedziskach, które rozmieszczone są w kliku miejscach. Wszystkie meble pomalowane są na kolor niebieski i pomarańczowy. Dzięki temu stanowią element charakterystyczny, który będzie kojarzony z parkiem. Co najistotniejsze, na obszarze parku pojawi się wiele nowych drzew i krzewów o dużej zmienności kolorystycznej, zależnie od sezonu. Posadzonych zostanie sześć drzew, takich jak ambrowiec czy miłorząb. W doborze krzewów zdecydowano się natomiast na takie gatunki, jak trzmielina oskrzydlona czy pęcherznica kalinolistna. Wprowadzenie zieleni średniej i wysokiej z pewnością wpłynie pozytywnie na podniesienie wartości biocenotycznej terenu i polepszenie warunków lokalnego klimatu.
Wszystkie prace projektowe były na bieżąco uzgadniane z Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu oraz Liderką projektu. W ramach umowy uzyskano także niezbędne pozwolenia Wydziału Nieruchomości Komunalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361