Teren opracowania jest częścią tzw. Osiedla Henrykowskiego we Wrocławiu i otoczony jest zabytkowymi kamienicami pochodzącymi z lat 30-tych XX wieku. Projektowany modernistyczny plac zabaw znajduje się na sztucznym wzniesieniu we wnętrzu podwórzowym. Projekt zakłada pozostawienie istniejących drzew, ich uwypuklenie jako waloru i ochronę. Zagospodarowanie terenu oraz wprowadzenie nowej funkcji zaprojektowano w sposób najmniej ingerujący w istniejący drzewostan.
Wyróżnikiem miejsca jest modernistyczny charakter osiedla. Postanowiono zatem, że plac zabaw zostanie wkomponowany w krajobraz, dlatego też zaprojektowano go jako utrzymany w modernistycznym stylu – prosta forma, funkcja, minimalizm.
Projekt placu zabaw zakłada wykonanie charakterystycznego dla tego miejsca elementu artystycznego – geometrycznego obrazu w nawierzchni bezpiecznej pod urządzenia zabawowe. Obraz, w stonowanej kolorystyce, widoczny będzie zarówno z pozycji użytkownika terenu, jak i z okien przylegających do niego kamienic. Element sztuki w przestrzeni osiedlowej wprowadzić ma do niej nową jakość.
Zastosowanie w projekcie prostych form, odpowiedniej kolorystyki elementów małej architektury oraz wybór nawierzchni odpowiada zamysłowi jakim jest odniesienie się do otaczającego krajobrazu – osiedla modernistycznego. Szczególną uwagę położono na funkcję placu zabaw – zastosowane urządzenia zabawowe rozwijają nie tylko ciało, ale i zmysły, rozwijają wyobraźnię, wpływają na rozwój zdolności społecznych – lepsza praca w grupie.
Autorska tablica edukacyjna przybliża historię wnętrza podwórzowego oraz zawiera ciekawostki na temat funkcji i znaczenia zabawy dla rozwoju dziecka. Z drugiej strony tablicy (od strony północnej) znajduje się czarna kredowa płyta HPL, po której dzieci mogą pisać i rysować. Projekt zakłada remont i przebudowę istniejącego układu komunikacyjnego, budowę pochylni, umożliwiającej dostęp dla osób niepełnosprawnych, wózków i rowerów.
W południowej części opracowania – w miejscu obecnego „dzikiego parkingu” powstanie łąka kwietnia przystosowana do warunków miejskich. Istniejące pojemniki na śmieci znajdujące się również w tej strefie zostaną przesłonięte przez trejaż z roślinnością pnącą (powojnik jesienny 'Early Snow’), a wzdłuż skarpy zostaną posadzone jaśminowce odmiany ‘Biały karzeł’ – rośliny te oprócz wizualnej funkcji maskującej, mają również maskować przykry zapach śmietników.
W północnej strefie zastosowano uzupełnienie szpaleru istniejących drzew o nowe nasadzenia oliwników wąskolistnych. Oprócz estetycznych względów szpaler ten ma być naturalną barierą ochronną dla wnętrza podwórzowego od ul. Henrykowskiej (ochrona od hałasu i zanieczyszczeń).
Zaproponowana roślinność w ciepłych i jasnych barwach (m.in. kuklik chilijski 'Lady Stratheden’, ostnica włosowata, nachyłek okółkowy, rudbekia błyskotliwa ‘Goldsturm’) ma pozytywnie wpływać na samopoczucie użytkowników, tworząc przez to przyjemne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Wybrane gatunki takie jak trzmielina Fortune’a 'Coloratus’ jako forma okrywowa czy porzeczka alpejska ‘Schmidt’ jako formowany żywopłot mają być uzupełnieniem istniejącej roślinności, nadając charakteru całemu założeniu. Projekt został skomponowany w taki sposób, aby chronić istniejący drzewostan. Ścieżki poprowadzono w odniesieniu do zasięgu koron drzew, projektowane urządzenia zabawowe i elementy małej architektury zlokalizowano tak, aby nie uszkodzić korzeni drzew.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361