Dominika Krop-Andrzejczuk wzięła udział w webinarium organizowanym przez SAK „Jak projektować parki i ogrody biocenotyczne aby zwiększyć różnorodność owadów”
Dominika Krop-Andrzejczuk wzięła udział w webinarium organizowanym przez SAK "Jak projektować parki i ogrody biocenotyczne aby zwiększyć różnorodność owadów"
Webinar SAK “Jak projektować parki i ogrody biocenotyczne, by zwiększyć różnorodność owadów?” poprowadziła Kamila Chomicz. Szkolenie było skoncentrowane na temacie wzmacniania i ochrony różnorodności owadów w kontekście projektowania i tworzenia parków miejskich, ogrodów oraz innych przestrzeni. Webinarium dostarczyło uczestnikom kompleksowej wiedzy na temat owadów i ich roli w wybranych ekosystemach oraz dla ludzi, a także dostarczyło praktycznych wskazówek dotyczących projektowania przestrzeni tak, aby wspierać ochronę różnorodności owadów.
W ramach webinaru poszerzyliśmy swoją wiedzę o:
– różnorodność gatunków owadów występujących w ogrodach i parkach miejskich. Zapoznaliśmy się z alarmującymi statystykami dotyczącymi wymierania owadów w ostatnich latach, co pozwoliło zrozumieć skalę problemu,
– temat głównych zagrożeń i przyczyn wymierania owadów.
– sposoby wykorzystania modelowania terenu i krajobrazu w celu zminimalizowania negatywnego wpływu pestycydów na środowisko.
– sposóby, w jakie różne gatunki roślin i różne ich odmiany wpływają na owady. Czym są rośliny łąkowe, polne, pastewne, rośliny rodzime, obce i inwazyjne i jak one służą bioróżnorodności owadów,
– techniki projektowania i budowy pomocy gniazdowych dla owadów zapylających, takich jak pszczoły samotnice, trzmiele i osy samotnice. Skuteczne praktyki oraz te, które nie służą bioróżnorodności np. rozbudowa pasiek,
– wskazówki dotyczące tworzenia atrakcyjnych miejsc dla motyli oraz ułatwiania rozmnażania bzygów oraz innych owadów.
Mieliśmy okazję poznać przykłady różnych dzikich siedlisk dla pszczół i owadów zapylających. Analiza błędów popełnianych przez ludzi przy tworzeniu “miejsc dla owadów” pomoże w zrozumieniu tego, jakie działania mogą wzmacniać i obniżać różnorodność owadów w parkach, ogrodach i innych wybranych miejscach.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361