Projekt powstał na podstawie koncepcji oraz programu funkcjonalno-przestrzennego opracowanego w pierwszym etapie prac przez PAK IKROPKA. Opracowanie obejmuje centralny fragment Parku Andersa we Wrocławiu o pow. 10 133m2, dla którego wypracowaliśmy szczegółowy projekt budowlany i techniczny z uwzględnieniem czterech głównych stref aktywności.
Projekt zakłada rozbudowę i przebudowę fragmentu terenów rekreacyjnych w Parku Andersa. Tereny rekreacyjne zostały podzielone na cztery strefy funkcjonalne: plac zabaw z torem przygód w zachodniej części parku, siłownię zewnętrzną będącą częścią toru wyczynowego we wschodniej jego części oraz w centralnym pasie: polanę rekreacyjną z huśtawkami widokowymi i polanę rodziną z boiskiem do gry w bule oraz stołami piknikowymi. Plac zabaw dla dzieci został utworzony w miejscu już istniejącego placu zabaw: teren został uporządkowany, zinwentaryzowano i usunięto zabawki, które nie nadawały się już do użytku i zaprojektowano nowe. Obszar placu zabaw został urozmaicony żwirową ścieżką z ławkami i obrzeżami z naturalnych materiałów – kamieni polnych, robiniowych kłód, pni – oraz nasadzeniami: leśnymi bylinami i krzewami. Ławki i kosze zostały wymienione na nowe, a także dodano stojaki rowerowe przy ławkach piknikowych oraz torze wyczynowym. Tablice informacyjne i słupki informacyjne są elementem identyfikacji parku zawartej w koncepcji projektowej. Umieszczone w nich treści stanowią grę terenową, której trasa biegnie przez ujęty w projekcie fragment parku. Słupki nawigacyjne określają kierunek poruszania się po danej trasie, co zostanie opracowane na dalszych etapach realizacji parku. Nasadzenia drzew są uzupełnieniem istniejących alei, podkreślają również geometryczne zagospodarowanie pasa rekreacyjnego. Uzupełnieniem zagospodarowania są liczne rabaty bylinowe.
Zakres opracowania obejmuje następujące prace:
Celem projektu jest nadanie parkowi narracyjnego charakteru odwołującego się do patrona parku – Generała Władysława Andersa. Planowane jest zachowanie leśnego „klimatu” parku i utrzymanie miejsc aktywności w prostym, drewnianym stylu, nawiązującym do pionierki obozowej. Inspiracją do stworzenia parkowego bohatera stał się miś Wojtek – niedźwiedź przysposobiony przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Niedźwiedź brał udział w bitwie o Monte Cassino i otrzymał nawet stopień kaprala. W parku upamiętniony został pomnikiem z krasnalem, natomiast w koncepcji „Parku Przygody w Parku Andersa” otrzymał miano narratora, który oprowadza użytkowników po całym terenie parku wplątując ich w różne zagadki i zadania do wykonania. Dzięki Wojtkowi, każda wizyta w parku stanie się prawdziwą przygodą!
Program Parku Andersa nawiązuje do metody skautowej i harcerskiej, która łączy grę i zabawę, zapewniającą wszechstronny rozwój i kształtowanie charakteru poprzez stawianie wyzwań. Podzielony został na 4 ścieżki tematyczne, nazwanymi torami:
Ponadto zaprojektowano polanę sąsiedzką (rekreacyjną), która stanie się idealnym miejscem do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Postanowiono pozostawić wolną polanę trawiastą (pow. 1626,15 m2) umieszczając na niej dwie widokowe, duże huśtawki ustawione na osi terenu opracowania. Dodatkową przestrzeń wspólną stanowi plac rodzinny, wyposażony w stoły piknikowe oraz tor do gry w bule.
Specyfika projektu wymagała licznych uzgodnień, w tym z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, Biurem Zrównoważonej Mobilności, a także gestorami sieci infrastruktury podziemnej – przez park przebiega m. in. linia kablowa wysokiego napięcia.
Zieleń w Parku Andersa
W projekcie zieleni dla przedmiotowego zadania dominują gatunki rodzime, dostosowane do stanowiska. Całość założenia zieleni tworzy mocno naturalistyczną kompozycję opartą na obłych, miękkich liniach, skupiskach krzewów Wśród projektowanych drzew możemy wyróżnić klon zwyczajny, jesion wyniosły, morwę białą, oraz lipę drobnolistną. Wśród warstwy krzewów na uwagę zasługują: bez czarny, kalina koralowa czy jaśminowiec wonny. Podszyt stanowi bogate runo oparte na roślinach okrywowych, trawach oraz bylinach. Należy wyróżnić przede wszystkim bodziszka, runiankę, rodgersję kasztanowcolistną, tiarellę sercolistną, kosmatkę śnieżną czy nerecznicę samczą.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361