Projekt zieleni powstał dla inwestycji zlokalizowanej w centrum Wrocławia. Fandom to pawilon handlowo usługowy który jest częścią wrocławskiego Manhattanu, zlokalizowanego przy Placu Grunwaldzkim. Kompleks, zaprojektowany przez wybitną wrocławską architektkę – Jadwigę Grabowską-Hawrylak, powstał pod koniec lat-70-tych i jest niepodważalną ikoną wrocławskiego modernizmu. Za sprawą prywatnej inicjatywy rusza rewitalizacja pawilonu „Fandom”. Oprócz samej bryły budynku, właściciele przykładają dużą wagę do otaczającej pawilon zieleni.
W porozumieniu z inwestorem zaprojektowano mocno naturalistyczne, bujne rabaty bylinowo – trawiaste, które w połączeniu z surową elewacją budynku przenoszą nas wprost do lat 70-tych. Poza oczywistymi walorami estetycznymi, przy doborze gatunkowym położono duży nacisk na wartość biocenotyczną projektowanych roślin tak, aby wspierać miejską bioróżnorodność.
W strefie frontowej budynku zaprojektowano dwie rabaty bylinowe na planie prostokąta oraz trzecią, centralną rabatę na planie koła w której wprowadzono drzewo soliterowe – wielopniowe z rozłożystą parasolowatą koroną które oprócz walorów estetycznych wprowadzi do przestrzeni cień.. Bryłę budynku okala rabata z roślin okrywowych: bluszczu oraz bodziszka. Tylna strefa zwieńczona jest krzewem soliterowym usytuowanym w wielkogabarytowej donicy będącej integralną częścią wiaty śmietnikowej oraz schodów zewnętrznych. Ponadto zieleń wprowadzono do dużych donic zarówno na balkonach oraz w parterze strefy wejściowej. W donicach zaprojektowano efektowny krzew o zwisłym pokroju, który potęguje wrażenie przelewającej się z budynku zieleni.
Skład gatunkowy projektowanych roślin opiera się na gatunkach przede wszystkim dostosowanych do trudnych warunków miejskich, o charakterze naturalistycznym, nieco ruderalnym. Wśród bylin wyróżnić możemy szczeć pospolitą, mak wschodni, żeleźniak Russela czy krwiściąg lekarski. Przy doborze gatunkowym zadbano o to, aby rabata była atrakcyjna przez cały rok, również poza sezonem wegetacyjnym oraz możliwie łatwa w utrzymaniu – proponujemy gatunki wytrzymałe, radzące sobie w przestrzeniach miejskich. Przykładamy dużą wagę aby dobór gatunkowy był przyjazny dla zapylaczy – zarówno pod względem miododajności ale również jako forma schronienia dla owadów pożytecznych.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361