Projekt wykonawczy niniejszego terenu opracowania obejmował inwentaryzację roślinności, projekt zieleni w fazie koncepcji oraz projektu wykonawczego, dobór projektowanych elementów małej architektury, wskazania dotyczące zagospodarowania terenu w zakresie istniejących elementów małej architektury i innych elementów wyposażenia terenu.
Projekt zakłada stworzenie założenia w stylu naturalistycznym, opartego na zastanej szacie roślinnej połączonej z roślinnością nowo projektowaną.
Głównymi założeniami do projektu wykonawczego zagospodarowania zieleni są:
Problemem projektowym przedmiotowego terenu była znaczna ilość roślinności istniejącej nasadzonej w zwartych, wizualnie ciężkich (w większości zimozielone) w odbiorze kompozycjach, jak również zieleń istniejąca nasadzona w nieodpowiednich stanowiskach i rozstawach. Zieleń tą zinwentaryzowano, a następnie zagospodarowano w ramach gospodarki roślinnością poprzez zastosowanie licznych przesadzeń, dosadzeń, a także w części wycinek. Wszystkie rośliny przesadzane zakomponowano na terenie projektowanym, z przesadzanej zieleni zakomponowano rabaty nowo powstające.
W projekcie zwrócono szczególną uwagę na podkreślenie obecnie niewidocznej strefy wejściowej. Do istniejącej roślinności doprojektowano liczne krzewy liściaste ozdobne oraz byliny kwitnące i trawy ozdobne. Projektowane rośliny to gatunki spełniające rolę reprezentacyjną m.in. rododendrony i hortensje sadzone w ciekawej kompozycji.
Projekt zakłada wzbogacenie bioróżnorodności projektowanego terenu, co uzyskano m.in. poprzez założenie wielogatunkowej łąki kwietnej na obszarze nieużytkowanym, zastosowanie roślinności liściastej, wzbogacenie piętra krzewów, wprowadzenie roślin kwiatowych.
Zgodnie z wytycznymi Zamawiającego zaprojektowano nowe rabaty w formach atrakcyjnych w widoku z góry (z okien budynku). Ponadto zwracając uwagę na problemy w utrzymaniu terenu tj.: znaczne wypady w trawniku pod koronami drzew, czy uszkodzenia mechaniczne pni drzew rosnących w trawniku, w miejscach problematycznych wprowadzono niewielkie, ale atrakcyjne rabaty z roślinnością okrywową i bylinową.
Na przedmiotowym terenie znajduje się duży obszar niezabudowany przeznaczony pod planowaną w przyszłości rozbudowę. Obecnie pełni on funkcję trawnika i naturalnie utworzonej polany łąkowej. Projekt przewiduje uatrakcyjnienie tego obszaru poprzez wzbogacenie gatunków łąkowych – założenie niskiej łąki kwiatowej.
Biuro i adres do korespondencji (NOWY ADRES):
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Sudecka 74 lok. 2,
53-129 Wrocław
Siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA
Dominika Krop-Andrzejczuk
ul. Powstańców Śląskich 118,
53-333 Wrocław
tel. 600 181 389, 662 670 776
e-mail: biuro@ikropka.eu
NIP: PL899-239-32-30
REGON: 020554020
Konto: 27 1440 1156 0000 0000 0637 1361