Projekt ogrodu - Tarnów

Projekt ogrodu - Tarnów

Projekt ogrodu - Tarnów Projekt ogrodu - Tarnów

Projekt ogrodu - Tarnów

Projekt ogrodu - Tarnów

Projekt ogrodu - Tarnów

Koncepcja oparta została na łukach i okręgach. Swoją formą wprowadzają one do opracowania zarówno element dynamiki, jak również nawiązują kształtem do morskich fal. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Inwestora, styl ogrodu utrzymany został w charakterze śródziemnomorskim, do którego nawiązują: charakterystyczna roślinność, materiały, z jakich wykonane są nawierzchnie oraz kolorystyka tych elementów.

Ogród podzielony został na trzy strefy.

Strefa wejściowa – wzrok od ulicy do domu prowadzi łukowato wygięta ścieżka. Ścieżkę i wjazd na teren posesji oddziela niewielka rabata, zaakcentowana z obu stron niewielkimi drzewami (tamaryszek francuski, 3-4 m wys.). Dom w tej części otaczają byliny światłolubne, kształtem i barwą przypominające liście laurowe czy kaktusy, jednak dostosowane do polskich warunków klimatycznych (laurowiśnia wschodnia, jukka karolińska, lawenda wąskolistna).

Strefa gospodarczo – użytkowa – zlokalizowana została w południowej części działki. Ze względu na bliskość domu i garażu zaproponowano tu montaż domku na narzędzia i drewno kominkowe. Ze względu na osłonięcie tej strefy od widoku sąsiadów i ulicy zaproponowano tu również miejsce grilla elektrycznego w kamiennej obudowie. Strefę użytkową stanowi również taras, którego kamienna nawierzchnia w kolorze piaskowym, trejaże porośnięte bujnymi pnączami, donice z kolorowymi kwiatami czy pergola z zawieszonymi na niej tkaninami imitującymi len, ściśle kojarzą się ze stylem śródziemnomorskim. Tuż przy zejściu z tarasu od strony północnej, zlokalizowano niewielkie oczko wodne. Oddalone od koron drzew, będzie łatwiejsze w utrzymaniu i dłużej zachowa przejrzystość wody. Roślinność dominująca w tej strefie to trawy ozdobne oraz różne gatunki pnączy, gwarantujące wiele doznań estetycznych dzięki swojej zmienności plastycznej w ciągu roku. Przy ścieżce prowadzącej z tarasu do domku na narzędzia, zaproponowano posadzenie bylin cieniolubnych tj. różnie odmiany funkii ogrodowych oraz odmiany cieniolubne azalii japońskich. Donice ustawione zostały symetrycznie, akcentując zejścia z tarasu. Nawiązują tym samym do kolumn przy wejściu głównym.

Strefa ozdobno – rekreacyjna– została podzielona na dwie części, znajdujące się na dwóch poziomach terenu. Poziom niższy osłonięty został od strony zach. od nieestetycznego widoku sąsiedniej działki trejażem z pnączami. Od strony wsch., zaproponowano wprowadzenie niskich krzewów w postaci „falujących rabat”. Elementem wprowadzonym poza roślinami jest żwir wkomponowany w układ rabat po stronie wschodniej. Poziom ten oddzielony został od poziomu wyniesionego na wysokość + 0.30 cm meandrującymi rabatami kwiatowymi i murkiem oporowym z łupka kwarcowego. Na poziomie wyższym wokół studni, zaprojektowano żwirowy placyk wypoczynkowy, z którego rozciąga się widok na całą działkę. Poziom niższy to głównie trawnik rekreacyjny nadający się np. do gry w piłkę.

Od tarasu do żwirowego placu w północno – zachodniej części ogrodu prowadzi wąska ścieżka, z luźno ułożonych w trawie płyt kamiennych. Studnia została zaadoptowana jako element ozdobny na tymże placu, obudowana kamieniem naturalnym. Półkoliste ławki, również w obudowie kamiennej, podkreślają kolistą formę placyku.

W proponowanej koncepcji, „strumienie” roślin, żwiru i nawierzchni estetycznie się ze sobą przenikają tworząc funkcjonalne, zielone wnętrze. Niewielkie drzewa/ krzewy liściaste stanowią osłonę działki od strony północnej. Gatunki dobrano w ten sposób, aby kojarzyły się z klimatem śródziemnomorskim (oliwniki, tamaryszki, cyprysiki). Do przyszłego ogrodu nie wprowadzano zbyt wielu gatunków drzew, aby uchronić go od chaosu, który mógłby powstać przy nadmiarze różnorakiej roślinności na tej dość małej przestrzeni.

Dobór roślin to głównie niskie drzewa oraz rośliny wieloletnie. Taki ogród nie wymaga tak dużej pracy jak przy roślinach jednorocznych. Proponuje się również wykonanie elementów małej architektury z metaloplastyki (ogrodzenie, ławka, stół i krzesła na tarasie oraz trejaże), który również wpływa na śródziemnomorski odbiór całego otoczenia.